Spotkanie z Supernianią

zaw5Kilka dni temu mieliśmy okazję wybrać się wraz z mężem na spotkanie z Dorotą Zawadzką, psychologiem rozwojowym i ekspertem w dziedzinie wychowania dzieci. Pani Dorota jest mocno zaangażowana w obronę praw dzieci, współpracuje z Rzecznikiem Praw Dziecka, ale dla większości znana jest z programu emitowanego przez TVN “Superniania”. Tam latach 2006-2008 pomagała rodzicom zmagać się z problemami wychowawczymi.

Ciekawi wrażeń, dotarliśmy na miejsce kilka minut przed 17. Pani Dorota z mężem wychodzili właśnie z auta. Krótka instalacja i zaczęło się. Wspólnie postanowiliśmy, że bez slajdów czy prezentacji. Na początek podsumowanie konferencji naukowej o prawach dziecka i przerażające dane: w Europie 850 dzieci ginie rocznie z powodu przemocy fizycznej, 44 mln cierpi fizycznie z powodu przemocy, 55 mln to ofiary agresji psychicznej a 18 mln jest wykorzystywanych seksualnie? Mam gęsią skórkę!!!

Z sali padają pytania. Pani Dorota skrupulatnie i zabawnie odpowiada na każde z nich. Rozmawiamy o naszej roli w życiu małego człowieka, o tym, jak ważna jest dla dziecka nasza uwaga i czas, który poświęcamy Jemu. Jak cenna jest rozmowa i umiejętność słuchania. Kilka niezwykłych rad, które zaimplementowaliśmy już w naszym domu? A co?  Przecież taki był cel naszej obecności na spotkaniu, nauczyć się czegoś, być lepszym rodzicem. Skorzystać z rad.

Już wiemy, że należy pozwalać dzieciom na okazywanie emocji. I to nie tylko tych dobrych, ale przede wszystkim tych negatywnych – gniewu, złości czy żalu. Dzieci mają do tego pełne prawo! Superniania zdradziła nam pewien patent na “ujście” napięcia, który stosowała sama, kiedy jej synowie byli mali. Umowa była taka – jeśli jesteś zły, idziesz do toalety, podnosisz klapę sedesu i krzyczysz do niego, wrzeszczysz pozbywając się stresu. Po czym zamykasz toaletę, spuszczasz wodę a nerwy odpływają rurami do ścieków:)) Obrazowe prawda? Każdy może pracować swój sposób, byleby dać upust, pozbyć się a nie kumulować złe emocje.

Wśród obecnych sporo było rodziców nastolatków, padło wiele pytań dotyczących ich wychowania, trudnych rozmów o dojrzewaniu, seksie czy śmierci.

Spotkanie trwał blisko 3 godziny. Wyszliśmy pełni energii, zapału i postanowień oraz w przeświadczeniu, że warto było!

Pani Dorota Zawadzka jest osobą niezwykle otwartą, przekonującą, rzeczową. Zaraża optymizmem i motywuje do doskonalenia swoich umiejętności rodzicielskich. Jeśli tylko będziecie mieli okazję uczestniczyć w Jej  wykładach, skorzystajcie. Polecam serdecznie!

Komentarze

komentarzy

This entry was posted in Rodzina.